söndag 12 april 2015

Läsarfråga

"Skulle inte du kunna berätta lite om prisnivån på mat i Kabale? Standardvaror som 1 l mjölk, 1 kg mjöl, 1 kg ris, 1 kg potatis, 1 bröd etc.

Nyfiken Annica
"
 
Visst kan jag det.

1 liter mjölk: Ca 3 kr från lokalt mejeri (8 kr/liter för paketerad mjölk från supermarket)
1 kg mjöl: Ca 7,50 kr
1 kg ris: Ca 9 kr
1 kg potatis: Ca 3 kr
1 limpa bröd: Ca 10 kr
1 kg socker: Ca 9 kr
1 kg nötkött: Ca 24 kr
1 kg griskött: Ca 24 kr
1 kyckling: Ca 45 kr
1 kg torkade bönor: Ca 5 kr
1 kg tomater: Ca 6 kr
1 kg lök: Ca 6 kr
1 kg morötter: Ca 3 kr
1 kg paprika: Ca 6 kr
1 vitkåls eller blomkålshuvud: Ca 3 kr
1 avokado: Ca 1,50 kr
1 ananas: Ca 3 kr
1 stor klase bananer (16 st): Ca 9 kr
1 kg passionsfrukt: Ca 9 kr

2 kommentarer:

  1. Tack.

    Intressant att se hur lika priser på mjöl och socker är här som där. Det mest förvånande är väl priset på kyckling i förhållande till annat kött. Fast det är kanske inte små 1,3 kg kycklingar utan större sådana?

    Annica

    SvaraRadera
  2. Vilket kul inlägg, tack!

    Jag instämmer med Annica, jag blev lite förvånad över kycklingpriset! Intressant också att se att vissa basvaror, typ mjöl och lök, kostar nästan lika mycket som här i Sverige, medan andra, som passionsfrukt och avokado, är så extremt mycket lägre i Kabale. Men jag gissar ju att det har med tillgång, efterfrågan och transportkostnader att göra :)

    SvaraRadera